Ο Κωνσταντίνος Δεμιρτζόγλου γεννήθηκε στην Αθήνα σε οικογένεια μουσικών.

Ο κ. Δεμιρτζόγλου άρχισε μαθήματα βιολιού σε ηλικία έξι ετών. Κερδίζοντας υποτροφία φοίτησε στο Ωδείο Atheneum και αργότερα συνέχισε τις σπουδές του με τη Μαρία Καλιοτζή στο Ωδείο Αθηνών. Το 2000 γίνεται δεκτός στη Ακαδημαική Μουσική Σχολή της Μόσχας «Π. Ι. Τσαικόφσκι» απ’ όπου έλαβε το δίπλωμά του με καθηγήτρια την Marina Kesselman με ειδικότητα καθηγητή βιολιού και καλλιτέχνη ορχήστρας. Αργότερα συνέχισε τις σπουδές του στο πανεπιστήμιο ‘Anton Bruckner’ στο Λίντς της Αυστρίας. Η πτυχιακή του αφορούσε την Αυστριακή μπαρόκ μουσική και έχει ως τίτλο Heinrich Ignaz Biber und sein Violinschaffen. Κατέχει επίσης μεταπτυχιακό τίτλο από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με σολιστική και παιδαγωγική ειδίκευση βιολί από όπου αποφοίτησε με διάκριση λόγω της εξαιρετικής του επίδοσης. Η μεταπτυχιακή του έρευνα αφορά τη σύγχρονη κυπριακή σύνθεση και περιλαμβάνει δύο μέρη Faidros Kavallaris: Violin Works και Faidros Kavallaris: A Τhematic Catalogue of the complete Works. Ο κ. Δεμιρτζόγλου συμμετείχε σε Master Classes με καλλιτέχνες διεθνούς φήμης όπως ο Zakhar Bron και η Ludmila Limorova. Κατά τη διάρκεια των σπουδών του κέρδισε το διαγωνισμό ‘Podium’ που διοργανώνεται στην Αυστρία, στην κατηγορία μουσικής δωματίου. Οι συναυλίες του τον έχουν ταξιδέψει σε Αυστρία, Ρωσία, Κίνα, Κύπρο και Ελλάδα.

Δίδαξε ως καθηγητής στο Μουσικό Εργαστήρι της ΣΟΝΚ και ως εκπαιδευτής στην επαρχιακή ορχήστρα Λευκωσίας. Εργάστηκε για έξι χρόνια στο Πρόγραμμα Ανάπτυξης Μουσικών Ταλέντων του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού ως καθηγητής βιολιού. Από το 2009 είναι καθηγητής στα Μουσικά Σχολεία μέχρι σήμερα. Παράλληλα είναι συνεργάτης της Συμφωνικής Ορχήστρας Κύπρου από το 2007 και μέλος του Concordia String Quartet.