Ο Ηρακλής Μιτέλλας άρχισε να μελετά βιολί από την ηλικία των τεσσάρων ετών και σύντομα οι δάσκαλοι του, διαπίστωσαν πως διέθετε εξαιρετικό ταλέντο.

Από τα παιδικά του χρόνια συμμετείχε πολύ δραστήρια σε ορχήστρες, σε ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές.

Υπήρξε ενεργό μέλος και εξάρχων της Κρατικής Ορχήστρας Νέων με την οποία εκτέλεσε διάφορα έργα ως σολίστ. Παράλληλα παρακολουθούσε για μεγάλα χρονικά διαστήματα και συστηματικά, μαθήματα με διακεκριμένους δασκάλους του βιολιού όπως οι Στέλιος Καφαντάρης, Sophie Langdon, Oliver Butterworth.

Εκπροσώπησε την Κύπρο στην Ορχήστρα Νέων της Μεσογείου. Επίσης αντιπροσώπευσε τη χώρα του στο «Musiques Vivantes de Mediterranée» το 1993 στη Μασσαλία.

Στη συνέχεια φοίτησε στο Πανεπιστήμιο Anton Bruckner στο Linz της Αυστρίας από όπου αποφοίτησε με πτυχίο σολίστα, με καθηγητή το διάσημο Ρώσσο σολίστ και καθηγητή Arkadij Winokurow, με τον οποίο συνέχισε και τις μεταπτυχιακές του σπουδές.

Ο Ηρακλής εμφανίζεται τόσο στην Κύπρο όσο και στο εξωτερικό είτε ως σολίστ είτε ως εξάρχων σε ορχήστρες κερδίζοντας πάντοτε εξαιρετικές κριτικές.

«Πάντα μου προξενούσε ευχαρίστηση να εργάζομαι με αυτόν τον ταλαντούχο και εξαιρετικό βιολιστή, που εργάζεται με πάθος με το βιολί …

Arcadij Winokurow
Προφέσορας Πανεπιστημίου Μπρούκνερ
Κάτοχος του παράσημου «Για την ανάπτυξη της Τέχνης της Αυστρίας»