Η Λεώνη Χατζηθωμά γεννήθηκε στην Λευκωσία. Άρχισε τις μουσικές της σπουδές στην ηλικία των 5 χρονών στο Ευρωπαικό Ωδείο Κύπρου και συνέχισε τις σπουδές της στο σολιστικο τμήμα της Κρατικής Μουσικής Ακαδημίας “Pantcho Vladigerov” όπου και ολοκλήρωσε τις σπουδές της με διάκριση στο Master Degree.

Κατά την διάρκεια των σπουδών της έλαβε μέρος σε masterclass πιάνου γνωστών καλλιτεχνών.

Κέρδισε βράβεια σε παγκύπριους και διεθνείς διαγωνισμούς πιάνου και μουσικής δωματίου όπως Ά βραβείο στο Διαγωνισμό πιάνου “Ευαγγελίας Τζιαρρη”, ΄Β βραβείο στο διεθνή διαγωνισμο για duo πιανο- φλάουτο “Nikola Stefanov” κ.α.

Έχει δώσει ρεσιτάλ Ευρώπη και Μέση Ανατολή, εμφανίστηκε ως σολίστ με την Συμφωνική Ορχήστρα Δωματίου Κύπρου, University of Nicosia Symphony Orchestra, Vratza Philharmonic Orchestra, πήρε μέρος σε διεθνή φεστιβάλ μουσικής, και συνεργάζεται με οργανισμούς όπως British Council, Σύνδεσμος Κυπρίων Συνθετών, Ίδρυμα ‘Ευαγγελίας Τζιαρρη’, Avantgard Cultural Foundation, Κυπριακός Οργανισμός Όπερας κ.α. καθώς και με χορωδίες και σολίστες ως piano accompanist.

Έχει ηχογραφήσει έργα για το ΡΙΚ, Fm Classic (Βουλγαρια), Bulgarian National Radio, National Television of Korea.

Μαθητές της έχουν διακριθεί σε διαγωνισμούς πιάνου και μουσικής δωματίου.

Ως piano duo με το σύζυγο της Borislav Alexandrov, εμφανίζονται σε διεθνή φεστιβάλ μουσικής, ως σολιστ με ορχήστρες με κονσέρτα για 2 πιάνα και ορχήστρα, και εκπαιδευτικά προγράμματα για παιδιά προσχολικής ηλικίας και μέσης εκπαίδευσης.

Από το 2004 ζει και εργάζεται στην Κύπρο ως καθηγήτρια πιάνου στο Μουσικό Σχολείο Λευκωσίας και την Αγγλική Σχολή Λευκωσίας.