Ο Νικόλας Μελής γεννήθηκε στη Λάρνακα το 1982.

Κατά τη διάρκεια της παιδικής του ηλικίας έλαβε μαθήματα πιάνου από τον Γιώργο Αρβανιτάκη και την Ελένη Γεράνη. Στην ηλικία των 16 ετών παίρνει το Δίπλωμα Σολίστ Πιάνου summa cum laude από το Λύκειο Ελληνίδων Αμμοχώστου στη Λάρνακα.

Το 2000 μετακόμισε στη Γερμανία όπου σπούδασε Piano Performance με καθηγητή το Markus Tomas στο Πανεπιστήμιο Μουσικής και Θεάτρου «Felix Mendelssohn Bartholdy» στη Λειψία της Γερμανίας. Αργότερα πραγματοποίησε σπουδές στο Contemporary Improvisation με καθηγητές τον Janosch Wozniak, Tilo Augsten και Peter Jarschow.

Εκπροσώπησε την Κύπρο στο διεθνές φεστιβάλ μουσικής «Steinway for young pianists», στο Αμβούργο της Γερμανίας. Έχει κερδίσει πολλά βραβεία σε εθνικό και διεθνές επίπεδο, συμπεριλαμβανομένου ενός «Grand Prix» στον 3o διαγωνισμό πιάνου του μουσικού ιδρύματος Ευαγγελίας Τζιαρρή, το 1ο βραβείο στο διεθνή διαγωνισμό πιάνου για νέους μουσικούς της H.O.N στην Αθήνα και το ‘special prize’ στον 1ο διεθνή διαγωνισμό πιάνου E.P.T.A. στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας.

Εχει εμφανιστεί ως σολίστ με την Συμφωνική Ορχήστρα ‘Johan Sebastin Bach’ στην Γερμανία, την Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα της Κορέας και την Συμφωνική Ορχήστρα της Κύπρου. Επίσης έχει δώσει συναυλίες στο Μαυροβούνιο, Αγγλία, Γερμανία, Φιλανδία , Κροατία , Κορέα, Βουλγαρία, Ελλάδα και Κύπρο.

Τα τελευταία χρόνια ασχολείται με τη σύνθεση σύγχρονης μουσικής με στοιχεία αυτοσχεδιασμου και λαμβάνει μέρος σε συναυλίες με την Συμφωνική Ορχήστρα Κύπρου. Επίσης είναι καθηγητής πιάνου στα Μουσικά Λύκεια Λάρνακας και Λευκωσίας . Μαθητές του έχουν κερδίσει βραβεία σε εθνικούς διαγωνισμούς εκπροσωπώντας την Κύπρο σε φεστιβάλ στην Ευρώπη και έχουν γίνει δεκτοί σε αναγνωρισμένες μουσικές σχολές στο εξωτερικό.