Η σοπράνο Μαργαρίτα Ηλία σπούδασε στην Ακαδημία Φραντς Λιστ Ουγγαρίας και κατέχει διπλώματα Bachelors και Masters στο κλασικό τραγούδι και παιδαγωγικά φωνητικής. Ακολούθησαν υποτροφίες από το Ίδρυμα Λεβέντη και European Opera Centre.

Έχει εμφανιστεί με τη Συμφωνική Ορχήστρα Κύπρου, Ορχήστρα Νέων Κύπρου, Συμφωνική Ορχήστρα Ραδιοφωνίας Βουλγαρίας, Ορχήστρα Kibbutz και Νέα Συμφωνική Ορχήστρα Χάιφα Ισραήλ, Βιρτουόζοι Μόσχας, Radom Camerata Πολωνίας και τη Συμφωνική Ορχήστρα του San Juan. Έχει συμμετάσχει σε φεστιβάλ μουσικής δωματίου και σύγχρονης κλασικής μουσικής και έχει δώσει συναυλίες στο Ισραήλ, Ρουμανία, Ουγγαρία, Γερμανία, Μαδέρα, Ρωσία, Κορέα, Πολωνία, Ιταλία, Ηνωμένο Βασίλειο και Πουέρτο Ρίκο. Οι συνεργασίες της με μαέστρους περιλαμβάνουν ονόματα όπως Άγι Ιωαννίδη, Vladimir Spivakov, Maciej Zoltowski, Michal Nesterowicz, Valentina Shuklina, Mendi Rodan και Noam Sheriff.

Σολίστ σε παγκόσμιες πρεμιέρες με σύγχρονα έργα, έχει επανειλημμένα εμφανιστεί σε ηχογραφήσεις για το ραδιόφωνο και την τηλεόραση στην Κύπρο, Ελλάδα και Ουγγαρία. Οι οπερατικές εμφανίσεις της περιλαμβάνουν Βασίλισσα της Νύχτας στον Μαγικό Αυλό του Μότσαρτ, Φωτιά και Αηδόνι στην όπερα του Ραβέλ Το παιδί και τα Μαγικά, τον πρωταγωνιστικό ρόλο στην Κατερίνα Κορνάρο του Ντονιτζέτι, Eleonora (Prima la musica e poi le parole του Αντόνιο Σαλιέρι) και Madame Herz (Der Schauspieldirektor του Μότσαρτ).

Με δεκαπενταετή πείρα στη διδασκαλία, η κ. Ηλία διδάσκει στο Μουσικό Λύκειο Λευκωσίας από το 2007 και κλασικό τραγούδι στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, έχει δώσει σεμινάρια κλασικού τραγουδιού στην Κύπρο, Ιταλία και Πουέρτο Ρίκο ενώ έχει διδάξει σε κονσερβατόρια στην Ουγγαρία αλλά και στο Ηνωμένο Βασίλειο. Μαθητές της έχουν σημειώσει επιτυχίες σε ακροάσεις και σπουδάζουν σε Ευρώπη και ΗΠΑ.