Η Μαριάννα Σουρή εργάζεται παράλληλα σαν σοπράνο και σαν φωνητική παιδαγωγός τα τελευταία δέκα χρόνια.

Επι σκηνής έχει ερμηνεύσει ρόλους όπως την Ντόνα Άννα, την Κοντέσσα, την Inez για το Paphos Aphrodite Festival,την Pamina, την Miss Jessel, την Suor Osmina, την Mrs. Gobineau την Mimi και την Dorabella.

Έχει επίσης παρουσιαστεί σαν σολίστ με ορχήστρες όπως την Ορχήστρα Νέων Κύπρου, την Συμφωνική Ορχήστρα Κύπρου, την Rice University Symphony Orchestra και την Erie Philharmonic. Σημαντικές θεωρούνται οι συνεργασίες της με καλλιτέχνες διεθνούς εμβέλειας όπως τον μαέστρο Hans Graf και τον μαέστρο James Gaffigan.

Έχει ερμηνεύσει τον ρόλο του Sprechstimmer στο έργο «Pierrot Lunaire» και έχει κάνει πρεμιέρες καινούργιων έργων κυπρίων και ξένων συνθετών. Πρόσφατα εμφανίστηκε σαν σολίστ με την Ορχήστρα Νέων Κύπρου στο έργο «Te Deum» και στο πειραματικό θεατρικό έργο «Fear Industry».

Κατέχει Bachelor of Music απο το D’Angelo School of Music, Μaster of Music στο Voice Performance απο το Rice University, και Master of Arts στη Φωνητική Παιδαγωγία απο το Ohio State University. Tο 2008 πρωτάθηκε για γυναίκα της χρονιάς απο το περιοδικο Madame Figaro.

Σαν φωνητική παιδαγωγός έχει εργαστεί τόσο σε Πανεπιστήμια των Ηνωμένων Πολιτειών όσο και της Κύπρου. Στο Μουσικό Λύκειο Λευκωσίας εργάζεται απο το 2008. Μαθητές της κ. Σουρή έχουν εισαχθεί σε κονσερβατόρια της Αυστρίας, Αγγλίας και Ολανδίας και έχουν διακριθεί επανελλημένα σε ακροάσεις και διαγωνισμούς. Σαν καθηγήτρια πιστεύει στην υγιή και ασφαλή οικοδόμηση της φωνής βασισμένη στις αρχές της Bel Canto σχολής του λυρικού τραγουδιού.