Ο Χριστόδουλος Βασιλειάδης γεννήθηκε στη Λευκωσία το 1965. Είναι διδάκτωρ της θεολογίας (Α.Π.Θ.) και υποψήφιος διδάκτωρ μουσικολογίας (ΠΑ.ΜΑΚ.). Έχει φοιτήσει στη Μουσική Ακαδημία ARTE, καθώς επίσης και στὸ μεταπτυχιακό πρόγραμμα της Ακαδημίας Μουσικής, Χορού και Καλών Τεχνών στη Φιλιππούπολη (Πλόβντιβ). Έχει παρακολουθήσει μαθήματα πιάνου στο Morley College του Λονδίνου. Είναι διπλωματούχος στην ωδική, πιάνο, βυζαντινή μουσική, αρμονία, αντίστιξη, ενοργάνωση, φούγκα και παραδοσιακό βιολί.

Έχει διδάξει Θρησκευτικά και Μουσική στη μέση εκπαίδευση. Διετέλεσε εξεταστής μουσικής σε διάφορα ωδεία, καλλιτεχνικός διευθυντής και μαέστρος της χορωδίας Συνδέσμων Αγωνιστών Ε.Ο.Κ.Α. 1955-59, πιανίστας στη χορωδία Δήμου Αγλαντζιάς και ως βιολιστής μέλος της ορχήστρας εγχόρδων «Θέμη Χριστοδούλου». Έχει παρουσιαστεί σε διάφορες συναυλίες σε Ευρώπη, Ρωσσία και Αμερική. Διετέλεσε αντιπρόσωπος των εξετάσεων Guildhall School of Music & Drama και των Trinity Guildhall για την Κύπρο και Ελλάδα, διευθυντής του Λυρικού Ωδείου Κύπρου και της σχολής παραδοσιακής μουσικής του ραδιοτηλεοπτικού σταθμού «Ο Λόγος» και παραγωγός μουσικών, θεολογικών και άλλων εκπομπών στο ραδιοφωνικό σταθμό «Ο Λόγος». Έχει συμμετάσχει ως εισηγητής σε διεθνή συνέδρια στην Κύπρο και Ελλάδα.

Έχει εκδώσει διάφορα βιβλία γύρω από την ορθόδοξη Θεολογία, τη βυζαντινή και ευρωπαϊκή μουσική και την ορθόδοξη εικονογραφία καθώς και ιστορικά. Έχει κυκλοφορήσει διάφορους ψηφιακούς δίσκους στους οποίους συμμετέχει ως συνθέτης, ερμηνευτής και ενορχηστρωτής. Έχει φιλοτεχνήσει επίσης εκατοντάδες ορθόδοξες εικόνες στην Κύπρο και στο εξωτερικό.

Είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο «Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου» Βελίκο Τάρνοβο (Δικαιόχρηση με Κολλέγιο ΚΑΣΑ), καθηγητής στη Μουσική Ακαδημία ARTE (τριτοβάθμια εκπαίδευση), καθηγητής βυζαντινής μουσικής και ανωτέρων θεωρητικών στο Ελληνικό Ωδείο Αθηνών, καθηγητής πιάνου, βιολιού, βυζαντινής μουσικής και ανώτερων θεωρητικών στο Ελληνικό Ωδείο Αρχαγγέλου, καθηγητής βυζαντινής μουσικής στα Μουσικά Γυμνάσια καὶ Λύκεια, αντιπρόσωπος των εξετάσεων Rockschool για την Κύπρο, διευθυντής των Ελληνικών Εξετάσεων Μουσικής Χ.Β. καθώς και των εκδόσεων «Αγία Ταϊσία», καθηγητής στη σχολή βυζαντινής μουσικής Ιεράς Μονής Κύκκου, μέλος του βυζαντινού χορού ιεροψαλτών της Ιεράς Μονής Κύκκου και μαέστρος της χορωδίας Αγωνιστική Κύπρος.