Ο Ευάγγελος Γεωργίου γεννήθηκε το 1980 στη Λευκωσία της Κύπρου. Αποφοίτησε από το Παγκύπριο Γυμνάσιο και έλαβε τα πτυχία Χημείας και Θεολογίας από τα αντίστοιχα Τμήματα του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Από μικρός ξεκίνησε τα μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής στην Αθηαίνου με δάσκαλο τον Ιεροψάλτη κ. Ιωάννη Χάμπου και κατόπιν στην Αθήνα με τους Πρωτοψάλτες Δρα Αθανάσιο Βουρλή και κ. Σπυρίδωνα Παυλάκη. Πήρε Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής από το Εθνικό Ωδείο στο οποίο παρακολούθησε μαθήματα φωνητικής και ειδικού Αρμονίας. Στο Ωδείο Αθηνών συμμετείχε στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα Βυζαντινής Εκκλησιαστικής Μουσικής, το οποίο συνεχίστηκε στην Ανώτατη Μουσική Ακαδημία της Φιλιππούπολης με καθηγητή τον Δρα Γεώργιο Κωνσταντίνου. Επίσης σπούδασε Ηχοληψία και Μουσική Τεχνολογία στο ΙΕΚ Δομή.

Από το 2007 και εξής διδάσκει στη Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Τριμυθούντος και στο Μουσικό Λύκειο Λευκωσίας. Διευθύνει το χορό ψαλτών της Ιεράς Μητροπόλεως Τριμυθούντος, ο οποίος πραγματοποιεί συναυλίες εντός και εκτός Κύπρου (Σλοβακία, Φινλανδία, Ρουμανία κ.α.). Από το 2014 ο χορός συγκροτήθηκε σε Σωματείο με την επωνυμία «Κύπριοι Μελωδοί».

Kατά καιρούς οργανώνει συναντήσεις ψαλτικών χορωδιών με τη συμμετοχή χορωδιών από την Κύπρο και το εξωτερικό, προάγοντας την επικοινωνία στον ψαλτικό κόσμο. Από το 2007 και εξής υπηρετεί ως Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Παναγίας Χρυσελεούσης Αθηαίνου. Το 2014 εξέδωσε ψηφιακό δίσκο με ύμνους από την ακολουθία του Απ. Ανδρέου του Πρωτοκλήτου η οποία φιλοδοξεί να ενισχύσει την ανεξάρτητη πρωτοβουλία που ανέλαβε για δημιουργία υποδομών για την Ψαλτική Τέχνη.