Η Βερόνικα Αλωνεύτου γεννήθηκε στη Λευκωσία το 1990. Μελέτησε πιάνο με τη Louiza Tokatlian και τη Μαριόλα Χαριτίδου αποκτώντας το 2008 το Grade 8 του Royal School of Music όπως επίσης μελέτησε θεωρητικά-αρμονία με τη Γιάννα Θαλασσινού και τον Κώστα Ευαγγέλου. Παράλληλα, μελέτησε φλάουτου κοντά στη Svetlana Ristic. Υπήρξε μέλος της Επαρχιακής Ορχήστρας Σχολείων Λευκωσίας υπό τη διεύθυνση του Ευαγόρα Καραγιώργη και της Άντρης Χατζηγεωργίου, συμμετέχοντας σε φεστιβάλ στη Τσεχία, Αγγλία και Αυστρία.

Πέρασε στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Αθήνας το 2008 αποσπώντας την Κρατική Υποτροφία του Μάριου Τόκα και παράλληλα ξεκίνησε μαθήματα σαντουριού με τον καταξιωμένο σαντουρίστα Μάριο Παπαδέα. Έλαβε μέρος σε αρκετές πολιτιστικές εκδηλώσεις και μουσικά φεστιβάλ σε Ελλάδα, Κύπρο, Βέλγιο και Ιορδανία. Είναι μέλος μουσικών σχημάτων των οποίων το ρεπερτόριο βασίζεται στις μουσικές της Ανατολικής Μεσογείου, στο Σμυρνέϊκο Ρεμπέτικο, στους Μικρασιατικούς και νησιωτικούς σκοπούς, όπως επίσης συμμετέχει και με το σχήμα Sandy Brour του οποίου το ρεπερτόριο βασίζεται σε λάτιν, τζαζ και μπλουζ διάθεση.

Συνεργάστηκε με τον Μάριο Παπαδέα, Κυριάκο Γκουβέντα, Νάντια Καραγιάννη, Αλέξανδρο Παπαδημητράκη, Μαρία Πλουμή, Σόλων Λέκκα, Κατερίνα Παπαδοπούλου, Μιχάλη Κουλουμή, Πέτρο Κουλουμή, Γιάννη Κουτή, Δημήτρη Φανή, Γιώργο Καλογήρου, Αντρέα Χριστοδούλου, Παύλο Μιχαηλίδη κ.ά.

Από τον Οκτώβριο του 2013 διδάσκει σαντούρι στα Μουσικά Σχολεία της Κύπρου.

Από τον Οκτώβριο του 2013, συμμετέχει στην ομάδα «Παραμυθίες» με την αφηγήτρια Μαρίνα Κατσαρή, παρουσιάζοντας αφηγήσεις λαϊκών παραμυθιών με συνοδεία μουσικής σε ενήλικο κοινό αλλά και σε παιδιά, έχοντας μεγάλη δράση στα σχολεία με εγκεκριμένο πρόγραμμα από το Υπουργείο Παιδείας και συμμετέχοντας σε πολλές πολιτιστικές εκδηλώσεις και φεστιβαλ.