Η Σονά Γκαργκαλογιάν γεννήθηκε στην Αρμενία. Τα πρώτα μαθήματα πιάνου άρχισε σε ηλικία επτά ετών στη μουσική σχολή Ασλαμαζιάν. Αργότερα στράφηκε στη φωνητική μουσική και τη διεύθυνση χορωδίας στην ειδική σχολή του Χορωδιακού Συλλόγου Αρμενίας. Σπούδασε στην Κρατική Ακαδημία Κομιτάς, στην τάξη της διάσημης σοπράνο Gohar Gasparyan από την οποία αποφοίτησε με το βαθμό "Άριστα μετά Διακρίσεως" και με απόφαση της Κρατικής Εξεταστικής Επιτροπής της απονεμήθηκε ο τίτλος της «Σολίστ Όπερας και Κοντσέρτου και Καθηγήτρια Τραγουδιού».

Ερμήνευσε κύριους ρόλους στις όπερες La Traviata και Rigoletto του Verdi και Lucia di Lammermoor του Donizzetti.

Το 2004 έλαβε μέρος στην "Εορταστική Συναυλία για την Ένταξη της Κύπρου στην Ευρωπαϊκή Ένωση", το 2006 στην τελετή εγκαινίων του Δημοτικού Θεάτρου Λευκωσίας και το 2010 στην Εορταστική Συναυλία για τα 50-χρονά της Κυπριακής Δημοκρατίας.

Το 2006 εκπροσώπησε την Κύπρο σε συναυλία στα πλαίσια της διοργάνωσης της UNESCO “Μήνας Κύπρου” στο Παρίσι, ως σολίστ μαζί με την Ensemble Philharmonia υπό την διεύθυνση του Σπύρου Πίσυνου.

Συνεργάστηκε επανειλημμένα με το Θέατρο Όπερας και Μπαλέτου της Αρμενίας, την Κρατική Ορχήστρα Κύπρου, το Ensemble Philharmonia, το Cadence Ensemble, την ορχήστρα αρχαίας μουσικής «Ταγαράν».

Έχει συνεργαστεί με τους μαέστρους Aram Katanian, Vigen Tchartchoglian, Majei Zoltowsky, Haig Utidjian, Karen Durgaryan, Edward Higginbottom και Σπύρο Πίσυνο.

Έχει λάβει μέρος σε συναυλίες στη Γερμανία, την Ιταλία, την Μάλτα, την Γαλλία και την Ελλάδα.

Η κα. Γκαργκαλογιάν έχει είκοσι χρόνια παιδαγωγικής πρακτικής και έχει αναδείξει και στηρίξει αρκετά νεαρά ταλέντα. Είναι καθηγήτρια κλασσικού τραγουδιού στο Μουσικό Τμήμα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου.