Η Ρένα Στυλιανού γεννήθηκε στη Λευκωσία και ξεκίνησε μαθήματα πιάνου στο Πινδάρειο Ωδείο Λευκωσίας, από όπου αποφοίτησε με πτυχίο το 1998. Την ίδια χρονιά γίνεται δεκτή στο Πανεπιστήμιο Μουσικής και Παραστατικών Τεχνών της Βιέννης στον κλάδο της διδασκαλίας του πιάνου, όπου θα μελετήσει με τις πιανίστριες Inci Hӓusler και Christiane Karajeva. Το 2002 συμπληρώνει τις σπουδές της και 2 χρόνια αργότερα αποκτά τον ακαδημαϊκό τίτλο Mag. artium (MA) με διάκριση. Παράλληλα ξεκινά μουσικολογικές έρευνες υπό την καθοδήγηση του διευθυντή του “Franz Schreker Foundation” Dr. Christopher Hailey. Ακολουθούν διδακτορικές σπουδές στο μουσικολογικό τμήμα του Πανεπιστημίου της Βιέννης, τις οποίες συμπληρώνει με άριστα το 2010.

Η Ρένα έχει λάβει επανειλημμένα μέρος στα σεμινάριο πιάνου “Vienna days of contemporary piano music” καθώς και σε σεμινάρια με το Φιλανδό πιανίστα Erik Tawaststjerna (Sibelius Akademie). Έχει πραγματοποιήσει συναυλίες πιάνου ως σολίστ και σε σχήματα μουσικής δωματίου στην Κύπρο και στην Αυστρία (7. Πολιτιστικό Φεστιβάλ του Πανεπιστημίου Κύπρου, σειρά συναυλιών “Kreative Synthesen”, Προεδρικό μέγαρο Κύπρου, Αμφιθέατρο Κουρίου, Palais Balffy κτλ) Έχει διδάξει στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ενώ σήμερα εργάζεται ως καθηγήτρια πιάνου στα μουσικά σχολεία Λευκωσίας και Λάρνακας.