Η Αναστασία Χάσικου είναι κάτοχος διδακτορικού τίτλου στη μουσική από το City, University of London όπου φοίτησε με την υποτροφία Newby Trust (2009-2012) για άριστη ακαδημαϊκή επίδοση. Έχει φοιτήσει στην Μουσική Ακαδημία ΆΡTE και ακολούθως του Middlesex University London όπου απέκτησε Πτυχίο Μουσικής με διάκριση, με κύρια κατεύθυνση την εκτέλεση πιάνου. Έχει επίσης μελετήσει φλάουτο και σαντούρι. Ως πιανίστα, έχει εμφανιστεί με την ορχήστρα μουσικής δωματίου του Middlesex University και ακολούθως του Hatch End Performing Arts College στο Λονδίνο, με το οποίο συνεργάστηκε για δύο συνεχόμενα χρόνια. Έχει εμφανιστεί σε σχήματα μουσικής δωματίου στο Skola v Jablonove Ulici στο Liberec της Τσεχίας καθώς και στο Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής Βαλκανικών Χωρών στην πόλη Νις της Γιουγκοσλαβίας. Στην Κύπρο έχει εμφανιστεί σε συναυλίες στην Μουσική Ακαδημία ΆΡΤΕ, σε σχήματα μουσικής δωματίου καθώς και με την ορχήστρα του Δήμου Λευκωσίας.

Έχει ειδική κατάρτιση στην δευτεροβάθμια μουσική εκπαίδευση κατέχοντας το PGCE in Music. Kατέχει επίσης τον μεταπτυχιακό τίτλο MA in Mediterranean and Middle Eastern Music Studies από το City, University of London. Έχει δημοσιεύσει σε διεθνούς φήμης περιοδικά και τόμους όπως Music in Cyprus (2015), Athens Journal of Humanities & Arts (2015) και Sage Encyclopaedia of Music and Culture (2017). Ασχολείται σε ερευνητικό επίπεδο με θέματα μουσικολογίας, εθνομουσικολογίας και μουσικής παιδαγωγικής και συμμετέχει σε ακαδημαϊκά συνέδρια και σεμινάρια.

Έχει εργαστεί ως καθηγήτρια και συνεργάτης μουσικής στις σχολές Hatch End Performing Arts College, St’ Annes Catholic School for Girls και The Holy Family Technology College στο Λονδινο. Από το 2009 εργάζεται ως ειδικός επιστήμονας στην Μουσική Ακαδημία Άρτε, ενώ από το 2010 συνεργάζεται με τα Μουσικά Σχολεία ως καθηγήτρια πιάνου.