Ο κιθαριστής και συνθέτης Γιώργος Χριστοφή (γεν. 1983) αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο του Hull το 2004 (BMus, First Class Honours). Με υποτροφία του πανεπιστημίου του York συνέχισε τις μεταπτυχιακές του σπουδές (Master of Arts) τις οποίες ολοκλήρωσε το 2005 με διάκριση (distinction). Το 2009 ολοκλήρωσε το διδακτορικό κύκλο σπουδών του στο York υπό την επιτήρηση του Thomas Simaku. Κατά τη διάρκεια του διδακτορικού του, η έρευνά του έτυχε οικονομικής στήριξης από το Vinson Award, The Sir Jack Lyons Research Grant και το A.G. Leventis Foundation Research Scholarship. Ως κιθαριστής, σπούδασε στην τάξη του Craig Ogden και συμμετείχε σε διεθνή σεμινάρια κιθάρας υπό την καθοδήγηση των Hubert Käppel, David Russel, Aniello Desiderio, Antigoni Goni μεταξύ άλλων. Ως σολίστ, εμφανίστηκε σε συναυλίες τόσο στην Κύπρο όσο και στο εξωτερικό και για 2 χρόνια ήταν ο κιθαριστής στην Sinfonietta της πόλης του Hull. Συνεργασίες με σύνολα και εκτελεστές περιλαμβάνουν τους European Contemporary Orchestra, Ensemble Musiques Nouvelles, Trio IAMA, Ensemble Transmission, The Berlin PianoPercussion, Jeunes Voix du Rhin, Orchestre National de Lorraine, The Endymion, The Kreutzer Quartet, Ensemble Cairn, Ensemble SHADOW PLAY, Mario Caroli, Rohan de Saram κ.α. Σήμερα εργάζεται στο Τμήμα Τεχνών του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου καθώς επίσης και στα Μουσικά Λύκεια Λευκωσίας και Λάρνακας. Είναι ιδρυτικό μέλος και γραμματέας του κυπριακού παραρτήματος του EGTA (European Guitar Teachers Association).