H Διαμάντω Γιασεμίδου γεννήθηκε στη Λευκωσία, και είναι απόφοιτος του Λυκείου Κύκκου Β΄ (πρακτική κατεύθυνση).

Σπούδασε με υποτροφία στο Brandeis University (Μασαχουσέτη, ΗΠΑ), αποκτώντας τα πτυχία Bachelor of Arts in Music (Summa Cum Laude with Highest Honors) και Performance Program in Music με ειδίκευση στο φλάουτο (Grade: A).

Συνέχισε τις σπουδές της στο King’s College London (Αγγλία), με υποτροφία του King’s College London Cyprus Alumni Association, αποκτώντας το Master of Music in Theory and Analysis (Merit). Παράλληλα, καθ’όλη τη διάρκεια των σπουδών της στο King’s College, παρακολούθησε ανώτερα μαθήματα φλάουτου στο Royal Academy of Music, με υποτροφία του King’s College.

Έχει τιμηθεί με το πρώτο βραβείο του Brandeis University Concerto Competition, και, για δύο συνεχόμενα έτη, με το Dorothy Haas Siegel Music Award. Έχει εμφανιστεί σε ατομικά και ομαδικά ρεσιτάλ, ως σολίστ με ορχήστρες στην Αμερική και την Κύπρο, και σε πρεμιέρες σύγχρονων μουσικών συνθέσεων στην Αμερική.

Από το 2004 διδάσκει φλάουτο στην Αγγλική Σχολή Λευκωσίας, και από το 2006 στο Μουσικό Λύκειο Λευκωσίας.