Ο Νεκτάριος Ροδοσθένους (1986), άρχισε τις μουσικές τους σπουδές το 2005. Σπούδασε κλασική σύνθεση και μουσική τεχνολογία BA (Hons) Music και MMus Composition από το πανεπιστήμιο του Λίντς (University of Leeds). Αφού παρέδωσε την διδακτορική του έρευνα στο Μουσικό Θέατρο τον Νοέμβριο του 2015, στη συνέχεια αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο της Υόρκης (University of York). Είναι ο καλλιτεχνικός διευθυντής του διαπολιτισμικού σχήματος o/f [or], του πειραματικού έθνικ ‘Trio NeRo’ (Φέγγαρος 2015, Φεστιβάλ Ξαρκής, Windcraft Festical 2016, Πάφος 2017) και του χορό-μουσικού σχήματος ‘klinisch getestet’. Ακόμη, λειτουργεί σαν σύμβουλος/trustee του διεθνή οργανισμού Conductive Music Project, που είναι βασισμένο στο Λονδίνο. Σαν παιδαγωγός, ο Νεκτάριος εργάστηκε στο νηπιαγωγικό σταθμό Lions International Clubs με παιδιά 3-5 ετών, ενώ επίσης συνεργάζεται με το Ίδρυμα Άρτος και το Παιδικό Πανεπιστήμιο ώς εκπαιδευτής μουσικής και ήχου σε παιδιά από 6 εώς 12 ετών (2015-16). Τον Αύγουστο του 2015 έλαβε μέρος στο διεθνές φεστιβάλ Ostrava Days 2015 και τον περασμένο Φεβρουάριο ήταν ένας από τους 16 συνθέτες που επιλέγηκαν για να λάβουν μέρος στο διεθνές Young Composers Meeting στο Apeldoorn της Ολλανδίας. Από τον Οκτώβριο, διδάσκει Μουσική Τεχνολογία στην Εκπαίδευση (ΜΑ) στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, στο Ελληνικό Ωδείο Αρχαγγέλου καθώς και μουσική στην Αμερικανική Ακαδημία Λάρνακας. Σαν συγγραφέας έχει γράψει θεατρικά έργα και ποιήματα που έχουν εκδοθεί στην εφημερίδα Φιλελεύθερος, στα περιοδικά Avant Garde, Ακτή, Νέα Εποχή, στον ιστότοπο ποίησης poiein.gr και από το πρόγραμμα Play On του Διεθνές Ινστιτούτου Θεάτρου, Κύπρος (ITI).