Ο Λοΐζος είναι απόφοιτος της Μουσικής Ακαδημίας Liszt Ferenc της Βουδαπέστης στον κλάδο Διεύθυνση Χορωδίας (Μ.Α.) καθώς, επίσης, και στον κλάδο Θεωρητικών – Μουσικοπαιδαγωγικών (Μ.Α.) με ειδίκευση στη μέθοδο Kodály. Έχει διδάξει σε όλες τις βαθμίδες της μουσικής εκπαίδευσης στην Ουγγαρία. Κατά τη διάρκεια των σπουδών του έχει μελετήσει διεύθυνση με τους Parkai Istvan και Erdei Peter, ενώ μουσικοπαιδαγωγικά με τον Ugrin Gábor. Παράλληλα διετέλεσε μαέστρος της χορωδίας της Σουηδικής κοινότητας στη Βουδαπέστη.

Έχει λάβει μέρος σε σεμινάρια διεύθυνσης ορχήστρας με τους Milko Kersten (Heinrich Schutz Conservatory, Dresden) και Maciej Zoltowsky, καθώς, επίσης, και σε σεμινάρια διεύθυνσης χορωδίας με τον Max Frey (Hochschule für Musik und Theater München).

Στην Κύπρο εργάζεται από το 2006. Διετέλεσε μαέστρος της χορωδίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ενώ από το 2009 είναι ο μαέστρος της χορωδίας του Μουσικού Λυκείου Λευκωσίας.