Η βιολινίστα Βίκη Χατζηανδρέου σπούδασε στην Εθνική Ακαδημία της Σόφιας “Pancho Vladigerov” όπου πήρε Bachelor και Master of Music στο σολιστικό βιολιού υπό την καθοδήγηση της διακεκριμένης καθηγήτριας Ginka Gichkova. Επίσης παρακολούθησε μαθήματα με τους Netko Boyanov, Christofor Marinov και Vasil Kazadjiev. Κατά την διάρκεια των σπουδών της αντιπροσώπευσε δύο φορές την Κύπρο στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής στο φεστιβάλ μουσικής δωματίου ‘Apple Hill Chamber Players’, με υποτροφίες και τις δύο χρονιές (2002 και 2004). Εμφανίστηκε ως σολίστ με την ορχήστρα της Ακαδημίας της Σόφιας λόγω της εξαιρετικής της επίδοσης, απ’ όπου αποφοίτησε με άριστα. Επίσης συμμετείχε σε συναυλίες με την Καμεράτα Λεμεσού και το 2007 διοργάνωσε συναυλία με έργα για ορχήστρα εγχόρδων όπου συμμετείχε και ως σολίστ.

Η κ. Χατζηανδρέου ασχολήθηκε σοβαρά και με το πιάνο αφού σαν μαθήτρια του Εθνικού Ωδείου Κύπρου πήρε Πτυχίο στο Πιάνο με Άριστα Παμψηφεί υπό την καθοδήγηση της Λουλούς Συμεωνίδου. Διετέλεσε εξάρχουσα της Κρατικής Ορχήστρας Νέων Κύπρου και έλαβε μέρος σε master classes βιολιού και πιάνου διακεκριμένων καλλιτεχνών, μεταξύ των οποίων οι Μάριος Παπαδόπουλος, Jeremy Menuhin και Levon Chilingirian.

Από το 2006 μέχρι το 2013 η κ. Χατζηανδρέου εργάστηκε ως καθηγήτρια βιολιού στο Εθνικό Ωδείο Κύπρου. Αυτή τη στιγμή διδάσκει στο Μουσικό Σχολείο Λευκωσίας και είναι έκτακτη συνεργάτης της Συμφωνική Ορχήστρα Κύπρου. Επίσης είναι ιδρυτικό μέλος του Πολιτιστικού Οργανισμού Arts Embrace.