Η Μαρία Ανδρέου πήρε το πρώτο της πτυχίο (BMus) στο πανεπιστήμιο του Hull του Ηνωμένου Βασιλείου με κατεύθυνση το Τραγούδι και την Σύνθεση.

Ακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στο πανεπιστήμιο του York του Ηνωμένου Βασιλείου αποκτώντας Master in Arts και Διδακτορικό με κατεύθυνση τη Σύνθεση. Είναι κάτοχος του Cert GSMD in Voice Performance από τους Guildhall School of Music and Drama και απόφοιτος της Δραματική Σχολής ‘Βλαδίμηρος Καυκαρίδης’.

Ως συνθέτις έχει γράψει μουσική για σόλο όργανα, μικρά και μεγάλα σύνολα, φωνές, συμφωνική ορχήστρα και μουσική για το θέατρο. Έργα της έχουν παρουσιαστεί τόσο στην Κύπρο όσο και στην Ευρώπη από διάφορα μουσικά σχήματα και καταξιωμένους καλλιτέχνες.

Έχει εκπροσωπήσει την Κύπρο στο 6ο Διεθνές Εργαστήρι Σύγχρονης Τέχνης Objective1=Art=Objective1 για Ευρωπαίους καλλιτέχνες που πραγματοποιήθηκε στην Αυστρία με το έργο Oculi Universalis. Το έργο της Αερίκο για άλτο φλάουτο, πήρε το Α’ βραβείο στον 10ο διαγωνισμό σύνθεσης εις μνήμη του Γιάννη Α. Παπαϊωάννου που διοργάνωσε η Ένωση Ελλήνων Μουσουργών. Έχει γράψει την μουσική για το θεατρικό έργο ‘Φλαντρώ’ που ανέβασε το Σατιρικό Θέατρο το 2016 σε σκηνοθεσία του Νεοκλή Νεοκλέους.

Ως τραγουδίστρια συμμετείχε σε διάφορες συναυλίες στη Κύπρο και στην Ευρώπη και ως ηθοποιός συμμετείχε μεταξύ άλλων στις θεατρικές παραστάσεις Εκκλησιάζουσες (2015) σε σκηνοθεσία Γιώργου Μουαΐμη (χορός/ντελάλισσα), στο musical Βιολιστής στη Στέγη (2014) σε σκηνοθεσία Στέλιου Καυκαρίδη (Χόντελ/Φρούμα Σάρα) όπου ανέλαβε επίσης την μουσική επιμέλεια και τη διδασκαλία των τραγουδιών. Συμμετείχε στη ταινία μικρού μήκους Ο Μύθος του Σπηλαίου του Πλάτωνα σε σκηνοθεσία Σταυρού Παπαγεωργίου και στη 10η Πλατφόρμα Σύγχρονου Χορού στο έργο In One Out με χορογράφο την Έρικα Χαραλάμπους.

Σήμερα, ζει και εργάζεται στην Κύπρο ως καθηγήτρια φωνητικής στα Μουσικά σχολεία ως τραγουδίστρια, ηθοποιός, και συνθέτις.