Το 1993 αποφοίτησε από το Λύκειο Εθνομάρτυρα Κυπριανού Στροβόλου και κατατάχθηκε στην Εθνική Φρουρά όπου εξέτισε ένα μεγάλο μέρος της θητείας του στη Στρατιωτική Μουσική Εθνικής Φρουράς (ΣΜΕΦ).

Το 1995 ξεκίνησε την φοίτηση του στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης από όπου αποφοίτησε με επιτυχία το 2000. Η διπλωματική του εργασία έχει τον τίτλο «Τηλεοπτική επένδυση μουσικής δημιουργίας». Αντικείμενο της εργασίας αυτής που έγινε σε συνεργασία με το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, είναι η δημιουργία μουσικού βίντεο κλιπ με τη χρήση βασισμένων σε τεχνολογία ηλεκτρονικού υπολογιστή συστημάτων εγγραφής και επεξεργασίας ήχου και εικόνας. Η διπλωματική του εργασία είναι αναγνωρισμένη από το ΚΥΣΑΤΣ ως ισότιμη με μεταπτυχιακό επιπέδου μάστερ.

Από το 2001 μέχρι και σήμερα συνεργάζεται με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου διοργανώνοντας πολλές σειρές σεμιναρίων σε εκπαιδευτικούς Δημοτικής και Μέσης εκπαίδευσης με θέμα τη χρήση της μουσικής τεχνολογίας στην εκπαίδευση.

Από το 2006 μέχρι σήμερα διδάσκει το μάθημα της Μουσικής Τεχνολογίας στο Μουσικό Λύκειο Λευκωσίας. Παράλληλα είναι υπεύθυνος για τη λειτουργία και συντήρηση του εργαστηρίου μουσικής τεχνολογίας και του στούντιο ηχογραφήσεων καθώς και για τον προγραμματισμό και τη λειτουργία της ιστοσελίδας του σχολείου.

Παράλληλα εργάζεται ως καθηγητής κιθάρας και ως αντικαταστάτης σε σχολεία μέσης εκπαίδευσης. Επίσης, για πολλά χρόνια έχει συμμετάσχει με διάφορα μουσικά σχήματα ως κιθαρίστας και τραγουδιστής με εμφανίσεις σε μουσικές σκηνές συναυλίες και εκδηλώσεις.